Spring navigation over

BEOF inviterer til borgermøde om fjernvarme med solceller og elkedel

Bornholms Energi & Forsyning vil gøre den lokale fjernvarme endnu grønnere. Blandt andet ved at producere den ved hjælp af grøn strøm fra solenergi. Et nyt anlæg i Allinge med solceller og en elkedel er et skridt i den retning. Men hvordan skal naturen omkring anlægget se ud? Det bliver borgerne på Nordbornholm nu inviteret til at svare på.

Den bornholmske fjernvarme skal i fremtiden have et endnu lavere CO2-aftryk end den har i dag. 

 

Fjernvarmen fra Bornholms Energi & Forsyning (BEOF) er i dag baseret på 98,98 % vedvarende energi og produceres af biomasse - halm og flis - der hovedsaligt kommer fra Bornholm. Men i fremtiden skal den lokale fjernvarme i højere grad produceres ved hjælp af grøn strøm, siger Julius Kofoed, der er afdelingschef i BEOF.

 

- Vi arbejder hver dag hen mod målet om et bæredygtigt Bornholm, og det gælder også fjernvarmen. Vi mener, at en stærkere kobling mellem grøn strøm og fjernvarmeproduktion bidrager til det, siger han.

 

Selskabet tager nu et skridt i den retning med et nyt projekt i Allinge.

 

Solceller og elkedel sikrer mere grøn strøm på Bornholm

I dag forsynes Allinge via en 12 kilometer lang varmeledning fra Hasle Varmeværk. På Rønnevej i Allinge står der i dag en pumpestation og en akkumuleringstank, der til sammen sørger for at distribuere fjernvarmen fra Hasle ud i Allinge-Sandvig og Tejn-Sandkås.

 

Men i løbet af 2026 og 2027 får de to elementer selskab af solceller og en elkedel. Det giver mange fordele på Nordlandet både for klima og pengepung, siger Julius Kofoed.

 

- Anlægget vil kunne levere op til 25 % af Allinges varmeforbrug og vil øge forsyningssikkerheden i området ved eventuelle nedbrud på varmeledningen fra Hasle. Med solcellerne og elkedlen får vi mere lokal, grøn strøm og en ny mulighed for at anvende den direkte i fjernvarmen. Vi vil producere fjernvarme på vores egen produktion af grøn el, når det er billigere end den eksisterende varmeproduktion og derfor vil det nye anlæg bidrage til at holde priserne på fjernvarme nede. Ved at lade vores selskab Bornholms Vedvarende Energi foretage investeringen kan vi minimere risikoen for vores varmeselskab og samtidig sikre, at værdiskabelsen i vid udstrækning tilfalder varmekunderne, siger en tilfreds Julius Kofoed.

 

Hvad skal vi plante under solcellerne, og hvad med det store brombærkrat?

 

I forbindelse med opførslen af solcelleanlægget bliver det nødvendigt at fælde træer og rydde op i en ældre nåletræsplantage, men samlet set skal projektet øge biodiversiteten i området. Der er for eksempel planer om at efterlade døde træstammer, plante nye hjemmehørende arter og under solcellerne er der planer om plante vildengs- og overdrevsblomster, som kan tiltrække andre insekter og fugle, end dem der er i dag. Og det er her borgeres input kommer ind i billedet.

 

- Vi inviterer alle interesserede til borgermødet for at blive klogere på hvordan området bliver brugt i dag, og hvordan man ønsker at kunne bruge det fremadrettet, fortæller Alexander Støvelbæk, der er projektleder i BEOF og fortsætter:

 

- Vi ved for eksempel, at der står et stort brombærkrat, som de lokale plukker bær fra om sommeren. Det vil vi selvfølgelig gerne bevare og sikre, at de fortsat kan komme ind til. Og hvad med det beplantningsbælte vi planlægger at gemme anlægget bag? Skal det være et område, man skal kunne komme ind i, med for eksempel en løbesti? Og hvad skal vi plante under solcellerne? Vi vil også gerne vide om de lokale har set spændende fugle eller planter, som vi skal passe på. Det er alt sammen input, som vi vil tage med i den videre planlægning af området, siger han og oplyser at BEOF også arbejder sammen med repræsentanter fra Danmarks Naturfredningsforening Bornholm for at få input.

 

Området skal være til gavn for de lokale og for naturen

 

Målet er at skabe et område som både natur og borgere får gavn af.

 

- Vi ønsker, at anlægget bliver en ressource for de lokale og for andre, der kommer på besøg. Derfor håber vi, at vi sammen med bornholmerne kan finde de bedste løsninger til mest mulig gavn for alle - også naturen, slutter Alexander Støvelbæk.

 

Kedelhuset med den kommende elkedel er i høring fra den 11. november. BEOF har valgt at forlænge høringsperioden fra de lovmæssige to til tre uger for at sikre, at dem der måtte have input har tid til det både før og efter borgermødet.

 

Illustration: Sådan kommer området til at se ud. De grå streger er solceller, den runde figur er akkumuleringstanken og den retvinklede figur øverst til højre er her hvor pumpe og elkedel skal stå.

 

 

Foto: Alexander Støvelbæk (tv) er projektleder og Julius Kofoed er afdelingschef ved akkumuleringstanken i Allinge.

 

FAKTABOKS

Elkedlen virker som den du har stående hjemme på køkkenbordet. Det er en dypkoger, der ved hjælp af grøn strøm opvarmer vandet.

 

Akkumuleringstanken kan lagre det opvarmede vand fra elkedlen over flere dage. Det varme vand fra tanken ledes herfra ud i varmeapparaterne i Allinge-Sandvig og Tejn-Sandkås.

 

Der skal opføres 1,25MW solcellepark og 2,2MW elkedel på Bornholms Varmes grund i Allinge, i tilknytning til den eksisterende pumpestation og akkumuleringstank.

 

Elkedlen forventes at skulle levere mellem 4000 og 5500 MWhvarme årligt til Bornholms Varme. Det svarer til mellem 7-10% af Hasle varmeområdes årlige produktion, og mellem 20-30% af Nordlandets årlige varmeforbrug.

 

Det samlede anlæg skal efter planen stå klar til drift i sommeren 2027.

 

98,9 % af den fjernvarme som BEOF leverer til bornholmerne er produceret på vedvarende energi.

 

BEOFs fjernvarme bliver lavet af biomasse som halm og træflis. Begge dele er restprodukter fra bornholmske land- og skovbrug. En mindre del af træflisen importeres til Bornholm.

 

BEOF vil reducere sit forbrug af biomasse og Allinge Hybridanlæg er et skridt i den retning.

 

BEOF har undgået nedbrud på fjernvarmen de sidste 10 år.